MT18N102J250CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MT18N102J250CT
MT18N102J250CT
Part Number
MT18N102J250CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 1000PF 25V NPO 0603
Data sheet
MT18N102J250CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MT18N102J250CT
Comments
    MT18N102J250CT Specifications
    SeriesMT
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C