MT21N102J500CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
MT21N102J500CT
MT21N102J500CT
Part Number
MT21N102J500CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 1000PF 50V NPO 0805
Data sheet
MT21N102J500CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
MT21N102J500CT
Comments
    MT21N102J500CT Specifications
    SeriesMT
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C