RDE5C2A102J0M1C03A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
RDE5C2A102J0M1C03A
RDE5C2A102J0M1C03A
Part Number
RDE5C2A102J0M1C03A
Manufacturer
Murata Electronics
Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Data sheet
RDE5C2A102J0M1C03A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
RDE5C2A102J0M1C03A
Comments
    RDE5C2A102J0M1C03A Specifications
    SeriesRDE
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleFormed Leads
    Capacitance1000 pF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C