RDE5C2A122J0K1C03B
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
RDE5C2A122J0K1C03B
RDE5C2A122J0K1C03B
Part Number
RDE5C2A122J0K1C03B
Manufacturer
Murata Electronics
Description
CAP CER 1200PF 100V NP0 RADIAL
Data sheet
RDE5C2A122J0K1C03B.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
RDE5C2A122J0K1C03B
Comments
    RDE5C2A122J0K1C03B Specifications
    SeriesRDE
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleFormed Leads
    Capacitance1200 pF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C