RF03N0R1A250CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
RF03N0R1A250CT
RF03N0R1A250CT
Part Number
RF03N0R1A250CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 0.1PF 25V NPO 0201
Data sheet
RF03N0R1A250CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
RF03N0R1A250CT
Comments
    RF03N0R1A250CT Specifications
    SeriesRF
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR
    Tolerance±0.05pF
    Lead Style-
    Capacitance0.1 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C