RHE5G1H121J1M1A03A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
RHE5G1H121J1M1A03A
RHE5G1H121J1M1A03A
Part Number
RHE5G1H121J1M1A03A
Manufacturer
Murata Electronics
Description
CAP CER 120PF 50V X8G RADIAL
Data sheet
RHE5G1H121J1M1A03A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
RHE5G1H121J1M1A03A
Comments
    RHE5G1H121J1M1A03A Specifications
    SeriesRH
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleFormed Leads - Kinked
    Capacitance120 pF
    Part StatusNot For New Designs
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C