RT15N160F500CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
RT15N160F500CT
RT15N160F500CT
Part Number
RT15N160F500CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 16PF 50V NPO 0402
Data sheet
RT15N160F500CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
RT15N160F500CT
Comments
    RT15N160F500CT Specifications
    SeriesRT
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesHigh Q, Low Loss
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance16 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Automotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.023" (0.58mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C