SA052A101JAR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SA052A101JAR
SA052A101JAR
Part Number
SA052A101JAR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 100PF 200V NP0 AXIAL
Data sheet
SA052A101JAR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SA052A101JAR
Comments
    SA052A101JAR Specifications
    SeriesSpinGuard® SA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleStraight
    Capacitance100 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C