SA101A271KAR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SA101A271KAR
SA101A271KAR
Part Number
SA101A271KAR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 270PF 100V NP0 AXIAL
Data sheet
SA101A271KAR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SA101A271KAR
Comments
    SA101A271KAR Specifications
    SeriesSpinGuard® SA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleStraight
    Capacitance270 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C