SA205A202JAR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SA205A202JAR
SA205A202JAR
Part Number
SA205A202JAR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 2000PF 50V NP0 AXIAL
Data sheet
SA205A202JAR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SA205A202JAR
Comments
    SA205A202JAR Specifications
    SeriesSpinGuard® SA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleStraight
    Capacitance2000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C