SA301A392JAR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SA301A392JAR
SA301A392JAR
Part Number
SA301A392JAR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 3900PF 100V NP0 AXIAL
Data sheet
SA301A392JAR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SA301A392JAR
Comments
    SA301A392JAR Specifications
    SeriesSpinGuard® SA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleStraight
    Capacitance3900 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C