SA305A103FAR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SA305A103FAR
SA305A103FAR
Part Number
SA305A103FAR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 10000PF 50V NP0 AXIAL
Data sheet
SA305A103FAR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SA305A103FAR
Comments
    SA305A103FAR Specifications
    SeriesSpinGuard® SA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead StyleStraight
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C