SA305C474MAR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SA305C474MAR
SA305C474MAR
Part Number
SA305C474MAR
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R AXIAL
Data sheet
SA305C474MAR.pdf
Delivery Services
SA305C474MAR
Comments
    SA305C474MAR Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead StyleStraight
    Capacitance0.47 µF
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C