SA401A472KAR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SA401A472KAR
SA401A472KAR
Part Number
SA401A472KAR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 AXIAL
Data sheet
SA401A472KAR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SA401A472KAR
Comments
    SA401A472KAR Specifications
    SeriesSpinGuard® SA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleStraight
    Capacitance4700 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C