SA401E224MAR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SA401E224MAR
SA401E224MAR
Part Number
SA401E224MAR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.22UF 100V Z5U AXIAL
Data sheet
SA401E224MAR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SA401E224MAR
Comments
    SA401E224MAR Specifications
    SeriesSpinGuard® SA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead StyleStraight
    Capacitance0.22 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature10°C ~ 85°C