SA405A912FAR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SA405A912FAR
SA405A912FAR
Part Number
SA405A912FAR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 9100PF 50V NP0 AXIAL
Data sheet
SA405A912FAR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SA405A912FAR
Comments
    SA405A912FAR Specifications
    SeriesSpinGuard® SA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead StyleStraight
    Capacitance9100 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C