SAFC1808X7R502-681KNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SAFC1808X7R502-681KNE
SAFC1808X7R502-681KNE
Part Number
SAFC1808X7R502-681KNE
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 680PF 250V X7R 1808
Data sheet
SAFC1808X7R502-681KNE.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SAFC1808X7R502-681KNE
Comments
    SAFC1808X7R502-681KNE Specifications
    SeriesSAFC
    RoHSRoHS
    RatingsX1, Y2
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance680 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsSafety
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
    Voltage - Rated250VAC
    Size / Dimension0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C