SAFC2220X7R502-222KNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SAFC2220X7R502-222KNE
SAFC2220X7R502-222KNE
Part Number
SAFC2220X7R502-222KNE
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 2200PF 250V X7R 2220
Data sheet
SAFC2220X7R502-222KNE.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SAFC2220X7R502-222KNE
Comments
    SAFC2220X7R502-222KNE Specifications
    SeriesSAFC
    RoHSRoHS
    RatingsX1, Y2
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2200 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsSafety
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.118" (3.00mm)
    Voltage - Rated250VAC
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C