SG31B103K631CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SG31B103K631CT
SG31B103K631CT
Part Number
SG31B103K631CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 0.01UF 630V X7R 1206
Data sheet
SG31B103K631CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SG31B103K631CT
Comments
    SG31B103K631CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage, Soft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsSMPS Filtering, Boardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
    Voltage - Rated630V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C