SH18B101K100CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SH18B101K100CT
SH18B101K100CT
Part Number
SH18B101K100CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 100PF 10V X7R 0603
Data sheet
SH18B101K100CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SH18B101K100CT
Comments
    SH18B101K100CT Specifications
    SeriesSH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance100 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C