SH18B103K100CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SH18B103K100CT
SH18B103K100CT
Part Number
SH18B103K100CT
Description
MLCC 0.01UF 10V X7R 0603
Data sheet
SH18B103K100CT.pdf
Delivery Services
SH18B103K100CT
Comments
    SH18B103K100CT Specifications
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C