SH18B103K500CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SH18B103K500CT
SH18B103K500CT
Part Number
SH18B103K500CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 0.01UF 50V X7R 0603
Data sheet
SH18B103K500CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SH18B103K500CT
Comments
    SH18B103K500CT Specifications
    SeriesSH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C