SH18B104K160CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SH18B104K160CT
SH18B104K160CT
Part Number
SH18B104K160CT
Description
MLCC 0.1UF 16V X7R 0603
Data sheet
SH18B104K160CT.pdf
Delivery Services
SH18B104K160CT
Comments
    SH18B104K160CT Specifications
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C