SH18B471K201CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SH18B471K201CT
SH18B471K201CT
Part Number
SH18B471K201CT
Description
MLCC 470PF 200V X7R 0603
Data sheet
SH18B471K201CT.pdf
Delivery Services
SH18B471K201CT
Comments
    SH18B471K201CT Specifications
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage, Soft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance470 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsSMPS Filtering, Boardflex Sensitive
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C