SH18B682K160CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SH18B682K160CT
SH18B682K160CT
Part Number
SH18B682K160CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 6800PF 16V X7R 0603
Data sheet
SH18B682K160CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SH18B682K160CT
Comments
    SH18B682K160CT Specifications
    SeriesSH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance6800 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C