SH21B104M500CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SH21B104M500CT
SH21B104M500CT
Part Number
SH21B104M500CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 0.1UF 50V X7R 0805
Data sheet
SH21B104M500CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SH21B104M500CT
Comments
    SH21B104M500CT Specifications
    SeriesSH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C