SQCAVM0R5BATME
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SQCAVM0R5BATME
SQCAVM0R5BATME
Part Number
SQCAVM0R5BATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.5PF 250V 0505
Data sheet
SQCAVM0R5BATME.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SQCAVM0R5BATME
Comments
    SQCAVM0R5BATME Specifications
    SeriesSQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR
    Tolerance±0.1pF
    Lead Style-
    Capacitance0.5 pF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0505 (1313 Metric)
    Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C