SQCB7M0R3BATMEV
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SQCB7M0R3BATMEV
SQCB7M0R3BATMEV
Part Number
SQCB7M0R3BATMEV
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.3PF 500V 1111
Data sheet
SQCB7M0R3BATMEV.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SQCB7M0R3BATMEV
Comments
    SQCB7M0R3BATMEV Specifications
    SeriesSQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss
    Tolerance±0.1pF
    Lead Style-
    Capacitance0.3 pF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1111 (2828 Metric)
    Thickness (Max)0.030" (0.76mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C