SQCB7M4R7CA1ME
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SQCB7M4R7CA1ME
SQCB7M4R7CA1ME
Part Number
SQCB7M4R7CA1ME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 4.7PF 500V 1111
Data sheet
SQCB7M4R7CA1ME.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SQCB7M4R7CA1ME
Comments
    SQCB7M4R7CA1ME Specifications
    SeriesSQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss
    Tolerance±0.25pF
    Lead Style-
    Capacitance4.7 pF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1111 (2828 Metric)
    Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C