SQCB7M620JATME
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SQCB7M620JATME
SQCB7M620JATME
Part Number
SQCB7M620JATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 62PF 500V 1111
Data sheet
SQCB7M620JATME.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SQCB7M620JATME
Comments
    SQCB7M620JATME Specifications
    SeriesSQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance62 pF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1111 (2828 Metric)
    Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C