SR072A101JARTR1
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR072A101JARTR1
SR072A101JARTR1
Part Number
SR072A101JARTR1
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL
Data sheet
SR072A101JARTR1.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SR072A101JARTR1
Comments
    SR072A101JARTR1 Specifications
    SeriesSkyCap® SR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleFormed Leads - Kinked
    Capacitance100 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C