SR211E104MAT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR211E104MAT
SR211E104MAT
Part Number
SR211E104MAT
Description
CAP CER 0.1UF 100V Z5U RADIAL
Data sheet
SR211E104MAT.pdf
Delivery Services
SR211E104MAT
Comments
    SR211E104MAT Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead StyleFormed Leads - Kinked
    Capacitance0.1 µF
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
    Operating Temperature10°C ~ 85°C