SR215A102KAATR1
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR215A102KAATR1
SR215A102KAATR1
Part Number
SR215A102KAATR1
Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL
Data sheet
SR215A102KAATR1.pdf
Delivery Services
SR215A102KAATR1
Comments
    SR215A102KAATR1 Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleFormed Leads - Kinked
    Capacitance1000 pF
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C