SR217A150JARTR1
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR217A150JARTR1
SR217A150JARTR1
Part Number
SR217A150JARTR1
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 15PF 500V NP0 RADIAL
Data sheet
SR217A150JARTR1.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SR217A150JARTR1
Comments
    SR217A150JARTR1 Specifications
    SeriesSkyCap® SR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleFormed Leads - Kinked
    Capacitance15 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C