SR221A561JAR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR221A561JAR
SR221A561JAR
Part Number
SR221A561JAR
Description
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL
Data sheet
SR221A561JAR.pdf
Delivery Services
SR221A561JAR
Comments
    SR221A561JAR Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleFormed Leads
    Capacitance560 pF
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.250" (6.35mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C