SR225A472KAR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR225A472KAR
SR225A472KAR
Part Number
SR225A472KAR
Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL
Data sheet
SR225A472KAR.pdf
Delivery Services
SR225A472KAR
Comments
    SR225A472KAR Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleFormed Leads
    Capacitance4700 pF
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.250" (6.35mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C