SR227A151KAR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR227A151KAR
SR227A151KAR
Part Number
SR227A151KAR
Description
CAP CER 150PF 500V NP0 RADIAL
Data sheet
SR227A151KAR.pdf
Delivery Services
SR227A151KAR
Comments
    SR227A151KAR Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleFormed Leads
    Capacitance150 pF
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.250" (6.35mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C