SR271A272FAA
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR271A272FAA
SR271A272FAA
Part Number
SR271A272FAA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL
Data sheet
SR271A272FAA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SR271A272FAA
Comments
    SR271A272FAA Specifications
    SeriesSkyCap® SR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead StyleFormed Leads
    Capacitance2700 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.300" (7.62mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.260" L x 0.150" W (6.60mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C