SR291A222KAT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR291A222KAT
SR291A222KAT
Part Number
SR291A222KAT
Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL
Data sheet
SR291A222KAT.pdf
Delivery Services
SR291A222KAT
Comments
    SR291A222KAT Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleFormed Leads
    Capacitance2200 pF
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.100" (2.54mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C