SR292A561JAR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR292A561JAR
SR292A561JAR
Part Number
SR292A561JAR
Description
CAP CER 560PF 200V NP0 RADIAL
Data sheet
SR292A561JAR.pdf
Delivery Services
SR292A561JAR
Comments
    SR292A561JAR Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleFormed Leads
    Capacitance560 pF
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.100" (2.54mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C