SR295E103MAT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR295E103MAT
SR295E103MAT
Part Number
SR295E103MAT
Description
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL
Data sheet
SR295E103MAT.pdf
Delivery Services
SR295E103MAT
Comments
    SR295E103MAT Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead StyleFormed Leads
    Capacitance10000 pF
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.100" (2.54mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
    Operating Temperature10°C ~ 85°C