SR297A1R0CAR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR297A1R0CAR
SR297A1R0CAR
Part Number
SR297A1R0CAR
Description
CAP CER 1PF 500V NP0 RADIAL
Data sheet
SR297A1R0CAR.pdf
Delivery Services
SR297A1R0CAR
Comments
    SR297A1R0CAR Specifications
    Features-
    Tolerance±0.25pF
    Lead StyleFormed Leads
    Capacitance1 pF
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.100" (2.54mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C