SR305A103GAA
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR305A103GAA
SR305A103GAA
Part Number
SR305A103GAA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL
Data sheet
SR305A103GAA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SR305A103GAA
Comments
    SR305A103GAA Specifications
    SeriesSkyCap® SR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±2%
    Lead StyleStraight
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C