SR305A333KAA
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR305A333KAA
SR305A333KAA
Part Number
SR305A333KAA
Description
CAP CER 0.033UF 50V NP0 RADIAL
Data sheet
SR305A333KAA.pdf
Delivery Services
SR305A333KAA
Comments
    SR305A333KAA Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleStraight
    Capacitance0.033 µF
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C