SR381A103KAR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR381A103KAR
SR381A103KAR
Part Number
SR381A103KAR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 10000PF 100V NP0 RADIAL
Data sheet
SR381A103KAR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SR381A103KAR
Comments
    SR381A103KAR Specifications
    SeriesSkyCap® SR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleFormed Leads
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.375" (9.52mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max)0.425" (10.80mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C