SR401A473JARTR1
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR401A473JARTR1
SR401A473JARTR1
Part Number
SR401A473JARTR1
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.047UF 100V NP0 RADIAL
Data sheet
SR401A473JARTR1.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SR401A473JARTR1
Comments
    SR401A473JARTR1 Specifications
    SeriesSkyCap® SR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleStraight
    Capacitance0.047 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C