SR401E225MAATR1
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR401E225MAATR1
SR401E225MAATR1
Part Number
SR401E225MAATR1
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 2.2UF 100V Z5U RADIAL
Data sheet
SR401E225MAATR1.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SR401E225MAATR1
Comments
    SR401E225MAATR1 Specifications
    SeriesSkyCap® SR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead StyleStraight
    Capacitance2.2 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
    Operating Temperature10°C ~ 85°C