SR505A104FARTR1
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR505A104FARTR1
SR505A104FARTR1
Part Number
SR505A104FARTR1
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.1UF 50V NP0 RADIAL
Data sheet
SR505A104FARTR1.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SR505A104FARTR1
Comments
    SR505A104FARTR1 Specifications
    SeriesSkyCap® SR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead StyleStraight
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.400" (10.16mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max)0.560" (14.22mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C