SR591A102JAATR1
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR591A102JAATR1
SR591A102JAATR1
Part Number
SR591A102JAATR1
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Data sheet
SR591A102JAATR1.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SR591A102JAATR1
Comments
    SR591A102JAATR1 Specifications
    SeriesSkyCap® SR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleFormed Leads - Kinked
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.300" (7.62mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C