SR591C104MAATR1
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR591C104MAATR1
SR591C104MAATR1
Part Number
SR591C104MAATR1
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Data sheet
SR591C104MAATR1.pdf
Delivery Services
SR591C104MAATR1
Comments
    SR591C104MAATR1 Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead StyleFormed Leads - Kinked
    Capacitance0.1 µF
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.300" (7.62mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C